Randers Skyttekreds

Kærgade 117C

8940 Randers SV

Telefon  86 43 44 56

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

CVR 79544019

Skydning er for alle

Grundkursus kun 100,-

Randers-Skyttekreds-04
Randers-Skyttekreds-14
Randers-Skyttekreds-03
Randers-Skyttekreds-08
Randers-Skyttekreds_Logo-600x400
Randers_Skyttekreds_Logo_DGI-Skydning
Randers-Skyttekreds-11
Randers-Skyttekreds-01
Randers-Skyttekreds-12
Randers-Skyttekreds-07
Randers-Skyttekreds-13
Randers-Skyttekreds-05
Randers-Skyttekreds-02
Randers-Skyttekreds-10
IMG_5912
Randers-Skyttekreds-09
Skydesport
DM-2013-Bronze-Foreningshold-BK
2013-03-25_SK-Cup_Randers Skyttekreds_s
Randers-Skyttekreds-06
DGI_Skydning

 

Vi holder grundkursus for nye skytter - kom og vær med til en spændende idræt for alle, i alle aldre.

Tryk her for at læse mere

Skydesimulator

skydesimulator

Skydesimulator

Avanceret

Avanceret-simulator-100

Presse 2014

Pressemeddelelser 2014

Medaljehøst ved Randers Open

pdficon small 2014-11-09_Medaljehoest_ved_Randers_Open_2014.pdf

Randers Skyttekreds har netop afholdt deres årlige indendørsstævne på 15 meter banerne i Vorup, 126 skytter fra hele Jylland havde fundet vej til Randers, og der var hård kamp, for at vinde klasserne  på både cal. 22 riffel og luftriffel.

Randers skytterne var så ubeskedne, at de selv løb med mange af medaljerne. På cal. 22 riffel skød Sebastian Vestergaard sig ind på en 2. plads i børneklasse 2  og vandt sølv med 396/ 18 point I børneklasse 3 gik både guld og sølv til Randers, da Victor Gasberg Andersen skød sig til 1. pladsen med 388/10 point og Nick Skovgaard Frandsen tog 2. pladsen med 382/9 point I børneklasse 4 vandt Daniel Kronborg bronze med 388/8 point I junior 1 klassen skød Anne – Marie Nysom sig også ind på en flot 2. plads med 399/24 point og vandt sølv og i junior klassen skød Annemette Filtenborg Binder sig ligeledes til 2. pladsen med 394/13 point og tog sølv I klasse 1 skød Camilla Chemnitz Hansen sig også ind på en flot 2. plads med 385/10 point og vandt sølv og i klasse 2  Gitte Hansen sig ligeledes ind på 2. pladsen med369/1 point og vandt sølv, og i klasse 3 skød Louise Hvid Hansen sig til 1.pladsen og guld med 374/6 point I veteran 1 var der igen sølv til Randers idet Jens Peter Jensen skød sig til en 2. plads med 398/21 point og i veteran 2 skød Erling B. Jacobsen sig ind på en flot 1. plads med 389/8 point og vandt guld I åben klasse 1 skød Marcus Ranch Rasmussen sig også ind på 1. pladsen med 399/14 point og vandt guld I handicap 1 klassen skød Magnus Degenkolv sig ind på 1. pladsen med 395/18 point og vandt sølv Og i handicap 2 klassen skød Jørgen Simonsen sig også til guld med 382/9 point og Johnny Jensen snuppede 2. pladsen med 381/3 og vandt sølv

På luftriffel skød Emil Piilgaard Øland Jensen sig ind på 2. pladsen  med 400/24 point i børneklasse 1 og vandt sølv. I børneklasse 2 skød Jakob Møller Mikkelsen sig ind på en flot 1. plads med 387/1 point og vandt guld I børneklasse 3 skød Anders Herman Lauersen sig ligeledes til 1. pladsen med 395/ 10 point og vandt guld I junior klasse 1 skød Anne – Marie Nysom sig til sølv med 399/17 point og i junior 2 klassen skød Annemette Filtenborg Binder sig ligeledes til sølv med 398/10 point I klasse 3 skød Alex Toft sig ind på 1. pladsen med 361/3 point og vandt guld og   Gitte Hansen skød sig ind på 2. pladsen med 361/1 point og vandt sølv I veteran 2 klassen skød Jens Peter Jensen sig ind på 1. pladsen med 394/10 point og vandt guld og Erik Andersen snuppede 2. pladsen med 392/9 point og vandt sølv I åben klasse 2 skød  Uengporn Boonsaen sig ind på 1. pladsen  med 396/11 point og vandt guld og Anny Toft skød sig ind på 2. pladsen med 392/8 point og vandt sølv

 

Grenåpokalerne

pdficon small 2014-10-26_Grenaapokalerne_2014.pdf
Grenå Skytteforening har netop afholdt det årlige stævne, hvor der skydes om Grenåpokalerne  på 15 meter banerne. Randers Skyttekreds var godt repræsenteret til stævnet og vandt medaljer både på cal.22 og luft skydningerne
På cal 22 riffel
I børneklasse 1 skød  Rikke Myken sig ind på en flot 3 plads og vandt bronze med 398/13 point
I børneklasse 2 skød Anders Herman Laursen sig ind på 1. pladsen med 394/10 point og vandt guld og klubkammeraten Jakob Møller Mikkelsen blev nr. 3 og vandt bronze
I junior 1 klassen skød Anne – Marie Nysom sig ind på en flot 1. plads med 396/21 point og vandt guld
I senior klasse 2 (fritstående)  skød Preben Chemnitz Hansen sig også ind på en flot 1. plads og vandt guld
I senior klasse 3 skød Louise Hvid Hansen sig ligeledes ind på en 1. plads og vandt guld
I åben klasse 3 var det Holger Kruse der skød sig ind på 1. pladsen og vandt guld
På luftriffel
I børneklasse 1 skød Kenni Vestergaard Henriksen sig til en 2. plads med 400/18 point (fuldt hus) og vandt sølv og klubkammeraten Emil Piilgaard Øland Jensen snuppede 3. pladsen med 400/17 point og vandt bronze
I børneklasse 3skød Anders Herman Laursen sig til guld med 400/14 point
I junior 1 klassen vandt Anne – Marie Nysom guld med 399/15 point
I junior 2 klassen skød Benjamin Lahn Pedersen sig til en 2. plads med 398/8 point og vandt sølv
I åben klasse 2 skød Holger Kruse sig til en 1. plads og vandt guld

 

Landsdelsmesterskaber i skydning

pdficon small 2014-09-26_Landsdelsmesterskaber_i_skydning_2014.pdf

 

DGI Østjylland har netop afholdt landsdelsmesterskaber på 50m og 200m og Randers Skyttekreds deltog som vanligt i stævnet med mange skytter.

På 50 m var der, som noget nyt også skydning for hold, og på holdet skulle der være en børneskytte, en juniorskytte, en veteran/åben klasse skytte og en seniorskytte, og Randers 1 gjorde det her så godt at de løb med guldet, på holdet var Benjamin Lahn Pedersen, Holger Kruse, Anny Toft og Camilla Chemnitz Hansen

I børneklasse 1 skød Annemette Filtenborg Binder sig ind på en flot 1. plads med 399 point og 27 kryds tiere og vandt guld, skarpt forfulgt af klubkammeraten  Benjamin Lahn Pedersen der skød sig til sølv med 399 point og 24 kryds tiere.   I junior 1 skød Daniel Filtenborg Binder sig også ind på en flot 1. plads med 399 point og 27 kryds tiere og vandt guld

I senior klasse 1 skød Camilla Chemnitz Hansen sig til en 2. plads og vandt sølv I senior klasse 2 skød Preben Chemnitz Hansen sig også op på 2. pladsen og vandt sølv I senior klasse 3 skød Alex Toft sig ligeledes ind på en 2. plads og vandt sølv

På 200 m banen  skød Benjamin Lahn Pedersen sig ind på 1.pladsen i børneklassen med 296 point og 12 kryds tiere og vand guld og Annemette Filtenborg Binder tog 3. pladsen med 292 point og 11 krydsere og vandt bronze I junior klassen skød Frederik Hansen sig også ind på en 3. plads med 292 point og 9 kryds tiere og vandt bronze

 

DM – guld til Randers børneskytter

pdficon small 2014-09-23_DM_2014_Junior.pdf
Randers Skyttekreds deltog i weekenden  i danmarksmesterskabet i DGI skydning i Vingsted, og de unge skytter fra Randers gjorde det rigtig flot.
I bk klassen for hold skød Randers`s bk-hold sig i de indledende skydninger ind på en 3. plads og var dermed udtaget til finalen senere på dagen.
På holdet var Annemette Binder, Benjamin L. Pedersen, Nathali H. Jensen og Emil P. Ø. Jensen, og de skød sig i finalen helt til top og snuppede guldmedaljerne.
Annemette Binder skød fuldt hus 400 med 23 krydstiere, så Annemette vandt også sølv i bk 1 klassen og kvalificerede sig til finalen, som først skulle skydes om søndagen.  Igen i finalen skød Annemette op til sit bedste, men der var hård kamp om de 3 første pladser, og Annemette blev nr. 3 og fik bronzemedalje
I bk 2 klassen skød Andreas Herman Lauersen sig også til en flot 2. plads og vandt sølvmedalje
DGI Østjyllands landsdelshold skød sig helt op og tog 1. pladsen og vandt guld, med på holdet var fra Randers Skyttekreds Annemette Binder, Benjamin L. Pedersen, Andreas Pedersen, Rikke Myken, Sebastian Vestergaard og  Anne

 

Medaljer ved Jyllandsstævnet

pdficon small 2014-06-26_Jyllandsstævnet_2014_Medaljer.pdf

Jyllands  Skytteforbund  har netop afholdt  det årlige Jyllandsstævne på 50, 200 og 300 meter. Det er et stævne for  skytter fra Jylland og Fyn og i år deltog ikke færre ende 330 skytter i stævnet, hvor også mange Randers – Skytter deltog og gjorde det så godt, at de hjembragte mange flotte resultater og præmier

På 50 meter skød Benjamin Lahn Pedersen sig helt til tops i børneklasse 1 (liggende med anlæg)  med fuldt hus 400/ 23 point og snuppede guld , skarpt forfulgt af  klubkammeraten  Annemette Filtenborg Binder, der skød 399/21 og vandt sølv

I senior klasserne hvor der skydes i både liggende, stående og knælende skydestillinger skød Camilla Chemnitz Hansen sig til en flot 3. plads med 394/21 point  og vandt bronze I klasse 2 skød Gitte Hansen sig også ind på 3. pladsen og tog bronzen og Preben Chemnitz Hansen blev nr 4 med samme resultat som nr. 3 I klasse 3 snuppede endnu en Randers skytte bronze idet Alex Toft skød sig ind på 3. pladsen i denne klasse

I Veteran 2 klassen ( Liggende uden anlæg) skød Kirsten Hvid Hansen sig ind på en 3. plads og vandt også bronze

På 200 meter dysten gjorde Annemette Filtenborg Binder sig igen bemærket idet hun i børneklassen skød sig til tops og tog 1. pladsen med 297/09 point og vandt bronze, og i juniorklassen skød Daniel Filtenborg Binder sig ligeledes flot op i rækken og vandt sølv med 298/17 point

 

Randers åben 2014

pdficon small 2014-06-10_Randers_Åben_2014.pdf

Randers skyttekreds har netop afholdt sit årlige 50 meter stævne med god deltagelse fra hele Jylland, og det var hård

kamp om at vinde i  klasserne. Randers – skytterne tog selv godt for sig af medaljerne

I børneklasse 1 ( liggende med anlæg) skød Benjamin Lahn Pedersen sig ind på en flot 1. plads med 399/30 point og vandt guld, tæt forfulgt af klubkammeraten Annemette Filtenborg Binder, der skød 398/24 point og vandt sølv.

I børneklasse 2 skød Rikke Myken sig ind på 1. pladsen med 396/20  point og vandt guld.

I børneklasse 3 skød Andreas Pedersen sig til sølv med 394/16 point tæt forfulgt af Sebastian Vestergaard der vandt bronze med 394/15 point kun en krydstier efter klubkammeraten.

I junior 2 klassen (liggende uden anlæg)  skød Jonas Møller Mikkelsen sig ind på en flot 1. plads med 390/14 point og vandt guld og Nicolaj Berg Lassen vandt sølv med 388/15  point

I klasse 2 (3 stillinger liggende stående knælende) skød Gitte Hansen sig ind på 1. pladsen og vandt guld

I klasse 3 skød Alex Toft sig også ind på 1. pladsen og snuppede guld

I handicap 1 klassen skød Magnus Degenkolv  sig til en 1. plads og vandt guld og

I handicap 2 klassen skød Johnny Jensen sig ind på en 1. plads og snuppede guld, Verner Viborg Jensen tog 2. pladsen og vandt sølv og Gunner Holland Larsen tog 3. pladsen og vandt bronze

 

Medaljer til Randers – skytterne i Langå

pdficon small 2014-06-10_Langaa_2014.pdf

Langå har netop afholdt sit årlige stævne på 50 meter. Der var fin deltagelse til stævnet, mange skytter fra Randers Skyttekreds deltog, og hentede flere guldmedaljer med hjem
I børneklasse 1 (liggende med anlæg) vandt Benjamin Lahn Pedersen klassen med 396/22 point og fik guld og Emil Piilgaard Øland Jensen blev nr. 2 og vandt sølv
I børneklasse 3 blev Anders Hermen Lauersen nr. 2med 384/08 og fik sølv, Andreas ligeledes fra Randers blev nr. 3 med 382/16 og snuppede bronze
I juniorklasse 1 (liggende uden anlæg)  skød Anne – Marie Nysom sig ind på enflot 2. plads med 398/19 point og tog sølv, i junior 2 klassen skød Alexander Svenningesen sig ind på 2. pladsen med 390/16 og vandt sølv og Nicolai Berg Lassen blev nr. 3 med 388/08 og tog bronze
I klasse 1 ( hvor der skydes i 3 stillinger liggende, stående og knælende) skød Camilla Chemnitz Hansen sig ind på en flot 1. plads med 393/16 point og vandt guld
I åben klasse 2 (liggende uden anlæg)  skød Stefan Hvam sig ind på en 1. plads med 380/5 point og vandt guld

 

DM 2014 for seniorer

pdficon small 2014-04-06_DM-2014-for-seniorer.pdf

2014-04-06 DM-Senior
Marcus Ranch Rasmussen til venstre på billedet
DGI SKYDNING har  i weekenden den 4 – 5 -6 april afholdt DM for seniorer på cal. 22 og luftriffel  på 15 meter i Vingsted
Der blev dystet i alle klasser både individuelt, på klubhold og på landsdelshold.
Der deltog 735 skytter fra hele landet  og Randers Skyttekreds havde selvfølgelig også mange skytter med til stævnet.
Rander Skyttekreds var meget tæt på at få endnu en danmarksmester, idet Marcus Ranch Rasmussen, i åben klasse 1  skød sig ind på en flot 3. plads med fuldt hus nemlig 400 point ud af 400 mulige og dermed sikrede sig adgang til finalen,
Hvor veteraner og åben klasse skytter, der skyder i samme stilling, dyster om at blive danmarksmester.
Det blev en tæt dyst og først afgjort til allersidst hvem der skulle stå øverst på podiet , Marcus skød sig flot op i dysten og vandt sølvmedalje  kun 0,2 point fra at vinde

 

Danmarks mester i skydning 2014

pdficon small 2014-03-23_Danmarks-mester-2014.pdf

2014-03-23 Danmarksmester
Emil Piilgaard Øland Jensen
DGI skydning afholdte  i  weekenden DM for ungdom i Vingsted . der blev skudt både luft- og caliber 22 riffel.
955 børne- og junior skytter fra hele landet deltog i stævnet. Randers skyttekreds drog allerede fredag aften  af sted, for at være klar til de første skydninger lørdag morgen.
I børneklasse 1 skød både Emil Øland Jensen og Annemette Filtenborg Binder fuldt hus nemlig 400 point og kvalificerede sig til søndagens finale…. Og her skød Emil sig så helt til tops i børneklassen og blev danmarksmester.
I børneklasse 3 skød Sebastian Vestergaard sig ind på 1. pladsen med 397 point og blev klassemester
Randers skyttekreds deltog også med et foreningshold i holdkonkurrencen, på holdet var Annemette Filtenborg Binder, Benjamin Lahn Pedersen, Emilie Torp Vestergaard og Nathali Holmes Jensen, de fire unge skød sig i den indledende til en flot 3. plads og vandt dermed retten til senere på dagen at komme i finalen …. Og igen her skød de 4 så godt, at de holdt deres 3. plads og vandt bronze
DGI Østjylland havde også et landsdelshold med og på det var 6 af skytterne fra Randers, Annemette Filtenborg Binder, Emil Piilgaard Øland Jensen, Emilie Torp Vestergaard, Benjamin Lahn Pedersen, Anne – Marie Nysom og Nathalie Holmes Jensen og igen her skød holdet sig ind på 3. pladsen og vandt bronze

 

Ja så er vi her igen. SK-Cup 2014-03

pdficon small 2014-03-17_SK-Cup_Ja_så_er_vi_her_igen.pdf

SK-Cup-200px

På billedet ser i Daniel Filtenborg Binder, Benjamin Lahn Pedersen, Camilla Chemnitz Hansen og Marcus Ranch Rasmussen. De repræsenterede Randers Skyttekreds i SK Cup turneringen for hold ved finaleskydningen i Næstved, Lørdag d. 15. Marts 2014. De seks bedste regionsvindere mødtes over 2 runder og her sluttede vi som nr. 3 og inkasserede 5000 stk. SK ammunition i præmie. Godt gået PS. Det skal her nævnes at vores formand Jens Peter Jensen og Knud Gammeljord har været på holdet i de indledende skydninger på hjemmebane og så har de jo andel i kvalifikationen. Jens Peter måtte desværre melde afbud til finalen på grund af sygdom, men Marcus var en værdig afløser på holdet, Til slut ønskes I tillykke med det flotte resultat.

Finn Seniorudvalget

 

Landsdelsmestre 2014-03

pdficon small 2014-03-02_Landsdelsmestre_2014.pdf

20140302 134519

DGI Østjylland afholdt i weekenden deres årlige landsdelsmesterskab på cal. 22 riffel og luftriffel på Randers Skyttekreds baner. Skytter fra hele regionen deltog i stævnet og der blev afviklet

Skydninger på cal. 22 og på luftriffel

Randers Skyttekreds havde mange skytter, der deltog, og de tog godt for sig af præmierne

På cal. 22 riffel gjorde de unge skytter i børneklasse 1(liggende med anlæg) rent bord i toppen af klassen, idet de løb alle 3 medaljer, men der er hård kamp om pladserne, men Benjamin Lahn Pedersen skød igen fuldt hus nemlig 400/32 og snuppede guldet skarpt forfulgt af Annemette Filtenborg Binder der skød 399/ 26 og vandt sølv og Nathali Holmes Jensen tog bronze med 399/24, og Emilie Torp Vestergaard blev nr. 4 med 399/23

I børneklasse 2 skød Rikke Myken sig ind på en flot 1. plads med 397/20 og vandt guld og i børneklasse 4 vandt Sofus Krog Larsen sølv med 386/16

I junior 2 klassen (liggende uden anlæg) skød Nicklas Holmes Jensen sig med 386/16 point til bronze

I klasse 1 (fritstående) skød Camilla Chemnitz Hansen sig ind på 3. pladsen og vandt bronze og Preben Chemnitz Hansen snuppede også bronze i klasse 2. i klasse 3 skød Louise Hvid Hansen sig ind på 1. pladsen og vandt guld

I veteran 2 klassen (liggende uden anlæg) skød Kirsten Hvid Hansen sig til 2. pladsen og sølv og Erling B. Jakobsen vandt bronze

I åben klasse 2 (liggende uden anlæg) skød Ulla Chemnitz Lyngaa sig ind på en flot 1. plads og vandt guld og åben klasse 3 skød Stefan Hvam sig til sølv

I handicap 1 klassen skød Anne – Grethe Maribo Andersen sig ind på 1. pladsen og vandt guld og Allan Dicksen Andersen vandt sølv og Johnny Jensen bronze

I handicap 2 klassen vandt Magnus Degenkolv guld og Verner Viborg Jensen sølv og Jan Jørn Jensen bronze

På luftriffel

I børneklasse 1 liggende med anlæg) vandt Annemette Filtenborg Binder sølv med fuldt hus 400/18 point

I børneklasse 2 skød Rikke Myken sig ind på 1. pladsen med 398/15 point og vandt guld

I børneklasse 3 skød Jakob Møller Mikkelsen sig til sølv med 374/ 4 point

I klasse 3 (fritstående) skød Gitte Hansen sig ind på 3. pladsen og vandt bronze

I veteran 2 (liggende uden anlæg) skød Erik Andersen sig ind på 1. pladsen og vandt guld og Bjarne Schou Nielsen tog 2. pladsen og vandt sølv

I åben klasse 2 (liggende uden anlæg) skød Poul Rask Vestergaard sig på 2. pladsen og vandt sølv

I landsdelsfinalen som blev afholdt søndag eftermiddag på deltog fra ung/ senior skytter Camilla Chemnitz Hansen og hun vandt finalen og blev landsdelsskyttemester

 

Jyllandsstævnet 2014-02

pdficon small 2014-02-16_Jyllandsstævnet_2014.pdf

2014-02 Jyllandsstaevne

Randers Skyttekreds har netop deltaget i Jyllandsstævnet, hvor skytter fra Jylland og Fyn kan deltage, og rigtig mange Randers – skytter deltog i stævnet og opnåede rigtig flotte resultater

Både på cal. 22 riffel og luftriffel

På cal. 22 riffel

Børneklasse 1 skytten Benjamin Lahn Pedersen skød for 3. stævne i træk fuldt hus med det flotte resultat 400/27 point, og blev en flot nr. 4 med samme point son bronzevinderen

I klasse 3 (fritstående) skød Louise Hvid Hansen sig ind på 1. pladsen og vandt guld

og i veteran 2 klassen skød Bjarne Schou sig til 3. pladsen og vandt bronze

i handicap 2 klassen snuppede Randers – skytterne alle 3 medaljer, Anne – Grethe Maribo Andersen skød sig ind på 1. pladsen med 396/16 point og vandt guld, Verner Viborg Jensen sød sig til sølv med 392/13 point og Allan Dicksen Andersen tog 3. pladsen og bronzen med 392/7 point

På luftriffel Skød Erik Andersen i in på 3. pladsen og vandt bronze med 390/5 point

DGI Østjyllands lufthold i børne- og junior klasserne vandt sølv med på holdet var fra Randers Skyttekreds

Nathali Holmes Jensen og Annemette Filtenborg Binder

DGI Østjyllands ca. 22 hold for børn og juniorer skød sig til sejr og tog guld og på dette hold var Annemette Filtenborg Binder, Benjamin Lahn Pedersen, Anne – Marie Nysom og Nathali Holmes Jensen fra Randers skyttekreds

 

Randers - skytterne tog medaljer

2014-01 Roendestaevne

pdficon small 2014-01-31_Røndestævnet_2014.pdf

Rønde Skytteforening har netop afholdt sit årlige stævne på 15 m på cal. 22 riffel og luftriffel, Randers Skyttekreds havde mange skytter, der deltog i stævnet og gjorde det så flot at de tag ikke mindre end 13 medaljer med hjem

På cal. 22 riffel

I børneklasse 1 (med anlæg) skød Benjamin Lahn Pedersen for 2. gang i år ind på en flot 1. plads med fuldt hus, nemlig 400/ 25 point og vandt dermed guld og klubkammeraten Emilie Torp Vestergaard snuppede 2. pladsen med 399/17 point og vandt sølv

I junior 1 klassen (uden anlæg) skød Anne – Marie Nysom sig til en 2. plads og vandt sølv med 397/18 point

I junior 2 snuppede Nicolaj Berg Madsen 2. pladsen og sølv og Holger Kruse tog med 391/14 point 3. pladsen og fik bronze

I klasse 2 (fritstående) skød Alex Toft sig ind på 1. pladsen og vandt guld med 360/2 point og

I klasse 3 snuppede Louise Hvid Hansen 1. pladsen og guld med 366/1 point

1 åben klasse 3 (uden anlæg) skød Stefan Hvam sig ind på en 1. plads og vandt guld med 383/4 point

På luftriffel skød Nathali Holmes Jensen sig til sølv med 398/10 point i børneklasse og 1 og Annemette Filtenborg Binder snuppede bronze med 397/12 point

I junior 1 vandt Anne – Marie Nysom guld med 398/7 point og Alexander Svenningsen skød sig til sølv med 391/8 point

I veteran 2 skød Erik Andersen sig ind på en flot 1. plads med 392/9 point og vandt sølv

 

Randers - skytterne startede året godt

2014-01-19 MDS

pdficon small 2014-01-19_Djursstævnet_2014.pdf

Midtdjurs Skytteforening har afholdt deres årlige nytårsstævne på cal. 22 riffel og luftriffel, og mange skytter fra Randers Skyttekreds tog turen til Ryomgård, hvor stævnet forgik

Randers – skytterne gjorde det rigtig flot ved stævnet og tog 16 medaljer med hjem

I cal. 22 riffel skød Benjamin Lahn Pedersen sig i BK1 ind på en meget flot 1. med 400/31 point nemlig fuld hus og vandt guld.

I BK 2 skød Kenni Vestergård Henriksen sig også til en 1. plads og guld med 394/15 point skarpt forfulgt af Rikke Myken, der skød 393/13 og vandt sølv

I BK 3 vandt Rasmus Rask sølv med 383/10 point

I jun.1 klassen skød Daniel Filtenborg Binder sig ind på 1. pladsen med 399/30 point og vandt guld og Anne – Marie Nysom vandt bronze med 398/21 point

I jun.2 klassen skød Nicolas Holmes Jensen sig til 1. pladsen og tog guld med 393/11 point og Nicolaj Berg Madsen tog 2. pladsen og sølv med 391/12 point

I veteran 2 skød Bjarne Schou sig til guld med 393/14 point og Erling Jacobsen skød sig ligeledes ind på en 1. plads og vandt guld i veteran 3

I åben klasse 3 skød Stefan Hvam sig til guld med 383/11 point

På luftriffel skød Annemette Filtenborg Binder sig ind på 1. pladsen i BK 1 og vandt guld

I BK 3 skød Rikke Myken sig til en 2. plads og sølv med 393/ 9 point

I jun. 1 klassen vandt Anne – Marie Nysom bronze med 396/9 point og jun.2 vandt Nicolas Homes Jensen sølv med 391/7 point

I veteran 2 klassen skød Erik Andersen sig ind på 1. pladsen og vandt guld

Aktivitetskalender

KalenderLink : Børn / Ungdom

facebook-icon-logo

Se og synes godt om på facebook

Randers.Skyttekreds

 

Skyttens brugt marked

Søg på hjemmesiden

Hvem er online